Zaměření školy ve školním vzdělávacím programu

Podle RVP má škola u žáků rozvíjet tzv. „klíčové kompetence“. To jsou základní znalosti, dovednosti a postoje, kterým lze žáky učit více či méně v jakémkoliv předmětu bez ohledu na učivo. Klíčové kompetence tedy tvoří to základní, co by si měl žák ze školy odnést, aby byl připraven na problémy a úkoly, s nimiž se ve svém životě setká. Často se některé kryjí s tím, co firmy požadují po uchazečích o zaměstnání:
- zda dokáží vzájemně komunikovat (kompetence komunikativní)
- zda umí pracovat v týmu (kompetence sociální a personální)
- zda jsou schopni učit se novým dovednostem a znalostem (kompetence k učení)
- zda jsou tvořiví a umí řešit problémy (kompetence k řešení problémů)
- zda to co znají a dovedou, umí také dobře použít a májí-li určité pracovní návyky (kompetence pracovní)

RVP vymezuje školám zařadit do vzdělávání nová – tzv. průřezová témata, která pojednávají především o aktuálních problémech současného světa: mediální výchova, environmentální (ekologická) výchova, výchova demokratického občana, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, multikulturní výchova a osobností a sociální výchova.

Výše jsme již ve stručnosti pojednali o tom, co jsou „klíčové kompetence“ a „průřezová témata“. Zmiňme se ještě o tzv. „očekávaných výstupech“ RVP. Ty určují, k čemu má výuka vést a co má žák na konci 9. ročníku umět. Např. v chemii má být schopen „vypočítat složení roztoku“ a „připravit roztok daného složení“. Zatímco tyto „očekávané výstupy“ jsou pro učitele závazné – to znamená, že výuka k nim musí směřovat a naplňovat je, učivo je pouze doporučené a škola sama o něm rozhoduje při sepisování ŠVP.

Školní vzdělávací program (ŠVP) je tedy dokument, který vytváří sama škola podle instrukcí a náležitostí RVP uvedených ve stručnosti výše, a podle něhož je povinna od školního roku 2007/2008 vzdělávat.

Naše škola ve svém ŠVP posiluje výuku informatiky a přírodovědných předmětů s důrazem na jazykovou komunikaci. Plné znění Školního vzdělávacího programu je k dispozici u ředitele školy.

Informační a komunikační technologie

- výuka informatiky posílena o 3 hodiny
- získání širokého spektra univerzálních dovedností a znalosti při práci s ICT
- pro zájemce prohloubení znalostí ve zvolené oblasti