Kódované obrázky

Návod na řešení

V každém sloupci a řádku jsou čísla, která udávají, jaký počet čtverečků má být vybarveno. Pokud je v řádku nebo sloupci více čísel, musí mezi nimi zůstat minimálně jedno políčko nevybarvené. Pro stejnou kombinaci čísel mohou být různé možnosti vybarvených políček.

Křížovku začínáme řešit od nejvyšších čísel.

V prvním řádku jsou čísla 4 a 9. Zleva (od sloupce A) začínáme odpočítávat čtyři čtverečky + jeden, který musí být prázdný. Nyní máme obsazeny sloupce A-E. Zůstává 10 volných čtverečků F-O, z nichž devět musí být vybarveno. Odpočítáme od sloupce F devět čtverečků, dostaneme se do sloupce N - čtvereček vybarvíme (zde určitě musí být barva). Od sloupce O odpočítáme také děvět polí, dosteneme se do sloupce G - čtvereček vybarvíme (zde určitě musí být barva). Všechna políčka mezi čtvercem ve sloupci G a ve sloupci N můžeme také vybarvit (průnik).
Nyní vyhledáme, kde se bude vyskytovat vybarvená čtyřka: Od sloupce A odpočteme čtyři pole - vybarvíme pole D, od sloupce E (v F by musela být mezera) odpočítáme čtyři pole - čtverec B vybarvíme. Průnikem je trojce čterců ve sloupcích B,C,D. První řádek necháme zatím nedokončený.

Ve sloupci B je číslo 3. Protože první čtvereček je již vybarvený, dokreslíme další dva a vyznačíme tečkou všechna prázdná pole.
V řádku 2 je uvedena jen dvojka. Pole ve sloupci B je barevné, další barevný čtverec může být ve sloupci A nebo ve sloupci C. Ostatní pole tohoto řádku označíme tečkou.

V řádku 3 je číslo 6. Ve sloupci B je již barevné pole, tzn. další vybarvená pole jsou určitě ve sloupcích C,-F. Poslední šesté políčko bude ve sloupci A nebo ve sloupci G, v ostatních polích již bude tečka.

Ve sloupci C jsou uvedena čísla 1 a 2. Jeden čtvereček je v prvním řádku. V dalším řádku musí být povinná mezera (dáme tečku), pole ve třetím řádku je vybarveno, vybarvíme i pole v řádku 4, do řádku 5 dáme povinnou mezeru (tečku).
Ve sloupci F je číslo 2. Z obrázku vyplývá, že pole v řádku 1 nemůže být barevné, dáme tečku, tzn. deváté barevné pole v řádku 1 musí být v poli O. Doplníme ostatní pole.

Převzato z časopisu Malované křížovky

Klub luštitelů malovaných křížovek

Staňte se členy školního klubu řešitelů barevných křížovek. Stačí vyřešit některou z předloh. Nejprve si předlohu stáhněte pro tisk, vytiskněte a vyřešte. Pak otevřete předlohu jako obrázek, soubor uložte na Váš disk. Obrázek otevřete v Malování, obvyklým způsobem vylijte barevná pole, obrázek zmenšete (Obrázek/Roztáhnout či zkosit/ zmenšení zvolte tak, aby obrázek nepřesáhl velikost 20 kB), soubor uložte ve tvaru příjmení.gif a odešlete na adresu tangram.soutez@seznam.cz. Do předmětu uveďte křížovka+číslo křížovky, nezapomeňte připojit své jméno a třídu.

Pro začátečníky doporučujeme návštívit stránky, kde najdou zadání pro první pokusy až po vícebarevné obrázky. Můžete se stát registrovanými hráči této stránky.

Odkazy na stránky s předlohami

Archiv 360 obrázků
Kódované obrázky do mobilu