HOMENa úvodní stránku              MAPA WEBU

Rokytnice tangram open

Korespondenční soutěž ve skládání hlavolamu

Původ hry a její podstata

Jde o nejstarší známý mechanický hlavolam, pocházející ze staré Číny. Začátkem 19. století se hlavolam rozšířil po západní Evropě. Prý si s ním krátil dlouhou chvíli Napoleon ve vyhnanství na ostrově Sv. Helena.
Cíl hry je velmi jednoduchý, avšak jeho dosažení vyžaduje velkou pozornost a představivost. Z několika kousků puzzlů musíte složit celý obrázek shodný s jednou z mnoha předloh.
Zdigitalizovaný Tangram si zachoval všechny vlastnosti toho stolního. Navíc má tu výhodu, že nemůžete ztratit jeden kousek. Kouzlo hry spočívá v tom, že se stejnými kousky se dají vymyslet obrazce, které poskládá i malé dítě, stejně jako obrazce, jejichž vyřešení pořádně protáhne šedou kůru mozkovou. A právě počítačová verze nabízí tvary od těch primitivních až k téměř nesložitelným. Tak hurá skládat!


Jak se dostat do finále soutěže

Všichni žáci naší školy se mohou zúčastnit korespondenčního kola soutěže. V průběhu tří měsíců (říjen-prosinec, únor-duben) je vždy začátkem týdne na této stránce umístěna jedna předloha tangramu. Tuto předlohu najdete na adrese www.bosounohou.cz/tangram. Do finále postupuje deset žáků s nejvíce body.

Jak získat obrázek složeného tangramu?

Nabízíme jeden z možných postupů:
1. Otevřít stránku www.bosounohou.cz/tangram, najít v nabídce zadanou předlohu
2. Tangram složit
3. Stisknout klávesu PrintScreen (vpravo od F12)
4. Otevřít přes Start v Příslušenství aplikaci Malování
5. Stisknout Ctrl + V (Obraz z monitoru se zobrazí v okně Malování.)
6. Myší přesunout složený obrázek do levého horního rohu.
7. Myší uchopit pravý dolní roh(musí se objevit dvojšipka), tahem myší obrázek "oříznout".
8. Z menu volit změnit velikost (nastavit minimálně na 50%)
9. Obrázek uložit s příponou gif nebo jpg
10. Obrázek jako přílohu odeslat na adresu tangram.soutez@seznam.cz, do předmětu napsat své jméno. Přiložený soubor nesmí být větší než 20 kB.


Předlohy 12. ročníku soutěže

Tangram č. 12
30. 4. 2017Tangram 2. pololetí 2016/2017

Galerie "Králů tangramu"

I.pololetíII. pololetí
VítězPočet hráčů
základního
kola
VítězPočet hráčů
základního
kola
2016/17Martin Dvořák, 7. A11  
2015/16Nikola Panošová, 9. B10Tomáš Proksa, 6. B9
2014/15Viktorie Čunková, 8. A12-8
2013/14Dalibor Kučera, 7. A15Viktorie Čunková, 7. A12
2012/13Karolína Drlíková, 7. A18Dalibor Kučera, 6. A15
2011/12Josef Kotrla, 7. A14Júlia Povýšilová, 6. B14
2010/11Jakub Lacný, 9. B21-27
2009/10Jakub Lacný, 8. B13Michaela Koňaříková, 9. A 16
2008/09Radka Šefrová, 9. A9Radka Šefrová, 9. A6
2007/08Barbora Zubíčková, 9. B20Radka Šefrová, 8. A10
2006/07Nikola Trlicová, 8. A21Barbora Zubíčková, 8. B15
2005/06Jitka Filgasová, 8. B20Jitka Filgasová, 8. B32


Finálová klání

2016/2017

Po několika letech výrazné převahy dívek zapojených do soutěže, letos se situace obrátila. Ve finálovém klání bylo šest chlapců a jen dvě dívky, všichni ze 7. ročníku. Soutěžící prokázali výborné dovednosti ve skládání hlavolamu, snad nejvíce potrápila soutěžící předloha z kategorie zvířat, která připomínala "zlaté" prasátko.
V desetikolovém klání rychlostního skládání hlavolamu nejvyrovnanější výkony podali a nejvíce bodů získali Martin Dvořák a Zuzana Houdková ze 7. A. V závěrečném tříkolovém superfinále lepší psychickou pohodu prokázal Martin, o setiny vteřiny byl 2 x rychlejší. Blahopřejeme.

2014/2015

Finálové předvánoční klání bylo velmi vyrovnané. Škoda, že finalisté z 9. ročníku se zalekli konkurence osmaček a na finále nedorazili. Viki (8. A) a Nikola (8. B), Barča (8. A), Silva (8. A) si soutěž užily a prokázaly, že díky pravidelnému skládání tangramu mají velmi dobrou geometrickou představivost. Nakonec si domů odnesly drobné odměny.

2013/2014

Do jarního finále postoupili pouze 4 žáci. Nikola Panošová (7. B), Zdeněk Halmazňa (7. A), Viktrorie Čunková (7. A), Dan Smilek (8. B). Bodové zisky finalistů byly celkem vyrovnané, nejvíce soutěžící potrápila předloha připomínající divočáka.
Vítězkou se stala Viki, která jen o dva body porazila Nikolu. Velmi dobře si vedl Zdeněk.

Ve finále podzimní části soutěže si zajistilo účast celkem 7 žáků, o titul nakonec bojovali pouze 4 žáci. Ve velmi vyrovnaném souboji si svůj postřeh, představivost a kombinační schopnosti mezi sebou poměřili Dalibor Kučera(7. A), Nikola Panošová (7. B), Karolína Drlíková (8. A) a Barbora Hanušová (8. A).

2012/2013

Do finále podzimní části soutěže postoupilo celkem 9 žáků. Soutěžící podávali velmi vyrovnané výkony. Tříčlenná porota musela bedlivě sledovat, který z hráčů složil předlohu dříve. V superutkání na tři kola si to mezi sebou rozdala děvčata: Julia Povýšilová, Karolína Drlíková, Kateřina Janečková, Markéta Černotová.
V jarním kole se do funále probojovali Silvie Hendrychová, Dalibor Kučera, Ondřej Hajdík, Lukáš Kvapil, Martina Zralá a Daniel Smílek. Nejvíce finalisty potrápily tradičně předlohy z kategorie trojúhelníků.
Děkujeme Školní radě za financování drobných odměn.

2011/2012

V tomto ročníku se do soutěže zapojili hlavně žáci ze 6. ročníku. Do finále jarního kola se probojovali pouze žáci ze 6. ročníku: Jan Mikač, Monika Černotová, Markéta Černotová, Adéla Krejčí (6. A), Dan Smílek, Júlia Povýšilová, Martina Zralá (6. B)

2010/2011

Do podzimního finále se z 21 soutěžících probojovalo 7 žáků. Ve finálovém kole se předlohy skládají na rychlost. Poprvé v historii soutěže mezi finalisty bylo více chlapců. Také první tři místa obsadili chlapci: Jakub Lacný (9B), Jan Hliničan (8A), Michal Daněk (8A).
Sedm nejaktivnějších hráčů jarního kola nebylo schopno dohodnout se na termínu finálového kola. Závěrečná soutěž se nekonala.

2009/2010

K hráčským stálicím z 9.A se přidali noví soutěžící z 8. B 7. A i ze 6. ročníku. Šesťáci bohužel nepochopili, že se skládají předepsané tvary a schránku soutěže zaplnili obrovským množstvím vyřešených tangramů, které nebylo možné zahrnout do přehledu. Ve finále se vždy utkalo 6 žáků s velmi vyrovnanými výkony. Zvlášť napínavá byla superfinálová sada podzimního kola. O vítězi rozhodl jediný bod. Jakub z 8.B konečně přerušil dívčí serii vítězů. V jarním finále se o konečném vítězství utkali opět stejní superfinalisté. Vyrovnaný souboj tentokrát nakonec vyhrála Michaela Koňaříková.

2009/2010

K hráčským stálicím z 9.A se přidali noví soutěžící z 8. B a ze 6. ročníku. Šesťáci bohužel nepochopili, že se skládají předepsané tvary a schránku soutěže zaplnili obrovským množstvím vyřešených tangramů, které nebylo možné zahrnout do přehledu. Ve finále se utkalo 6 žáků s velmi vyrovnanými výkony. Zvlášť napínavá byla superfinálová sada podzimního kola. O vítězi rozhodl jediný bod. Jakub z 8.B konečně přerušil dívčí serii vítězů. V jarním finále se o konečném vítězstvíi utkali opět stejní finalisté. Vyrovnaný souboj nakonec vyhrála Michaela KOňaříková.

2008/2009

Tento ročník byl zcela v režii žáků z 8. a 9. ročníku, mezi novými hráči z nižších ročníků se nenašel nikdo, kdo by vytrval celý rok pravidelně zasílat vyřešené předlohy. Ve finále ve čtvrtek 10. prosince se utkali ostřílení hráči, jejich bodové zisky byly velmi těsné. Přesto se Radce Šefrové podařilo potřetí obhájit titul Krále tangramu. Stále čekáme na zástupce z řad chlapců, který převezme "žezlo".

2007/2008

Zahřívací kolo zimního finálového utkání ukázalo, že výkony hráčů jsou velmi vyrovnané. Devět finalistů složilo první předlohu tak rychle, že nebylo možné objektivně rozhodnout o pořadí. Bylo nutné vybírat těžší tvary. Trojúhelníkové předlohy rychlost ve skládání tangramů zpomalily, takže tři páry oči již stíhaly sledovat regulérní průběh soutěže.
Do jarního kola soutěže postoupilo 6 finalistů, již ostřílených hráčů. Soutěž byla po celou dobu velmi vyrovnaná. Všichni již mají ve skládání tangramu několikaletou zkušenost. O pořadí rozhodovaly zlomky vteřin.

2006/2007

V jarní části základního kola soutěže někteří dosavadní řešitelé úplně odpadli, takže ve finálovém klání tentokrát bojovalo 5 žáků. Po úvodní "kočce", která některým pořádně zamotala hlavu, se všichni borci dostali do formy. Všechny stanovené vzory finalisté bez větších problémů složili, hodně záleželo na rychlosti provedení.
A další nositel titulu Král tangramu?. Barbora Zubíčková z 8. B. Najde se na škole chlapec, který přetne dívčí řadu nejrychlejšího řešitele tangramu?Do podzimního kola soutěže se zapojilo pouze 20 žáků. Finálové klání se tentokrát stalo dívčí záležitostí. Žádný z chlapců neměl tolik trpělivosti, aby pravidelně řešil zadané předlohy, obrázek zpracoval v grafickém editoru a pak včas odeslal. Finálový boj byl velmi vyrovnaný, o vítězce rozhodlo tříkolové superfinále. Nejrychlejší řešitelce Nikole Trlicové blahopřejeme.
2005/2006

Do jarní části korespondenční soutěže se zapojili 32 žáci. Pro postup do finále bylo nutné dosáhnout více jak 40 bodů, což splnilo 8 žáků. Finálové klání bylo vyrovnané, o vítězi rozhodla série zvlášť obtížných tvarů. Nakonec vítězství obhájila Jitka Filgasová. Najde se někdo, kdo Jitku v příštím roce ve finále porazí?Finálového klání po podzimním kole se zúčastnilo 6 žáků. Skládání obrázků zvířat a lidí finalisté zvládali hravě, trojúhelníky některé potrápily. Všichni hráči se dobře bavili. Nejvíce bodů nasbírala Jitka Filgasová z 8. B. Držitelce prvního titulu král tangramu blahopřejeme.Spolupracujeme s Mensou ČR

Protržení hráze na Bílé Desné
Beslan 1. 9. 2004
Ukončení americké občanské války
Objevení Austrálie
Jak se zrodila první webová stránka
Jak se sklízí cibile tulipánů
Jak se vyrábí džíny
Sopka Nevado del Ruiz
Národní parky Kanady
8 pozoruhodných letišť
People in need
Dětská práce
Stavba Panamského průplavu
První obeplutí zeměkoule
Boj o dobytí jižního pólu


Počet přístupů:   1


Počasí v Evropě
aktuálně
(c) ZŠ Rokytnice-Vsetín, 1997 (2007, 2016)