Otázky a odpovědi

Nerozumíte některému pojmu, zeptejte se svých vyučujících. Budeme se snažit najít pro vás odpověď.

Čaj maté
Juta, sisal
Čirok a další méně známé plodiny
Sekvojovec obrovský
Kdo byli Vikingové
Délka Panamského průplavu
Demarkační čára
Komu patří Kypr?
Izometrie
Nivelace
Coca-cola

Proč "Lucie noci upije, ale dne nepřidá?"
Lucie slaví svůj svátek 13. prosince.
Jak pravdivé je toto lidové rčení?

Čaj maté

Jedná se o nejoblíbenější nápoj Jižní Ameriky. Čaj maté je považován jako účinný zdroj energie při duševní i fyzické vyčerpanosti a utlumuje pocit hladu. Pravidelné popíjení maté působí komplexně na celý lidský organismus omlazujícím efektem. Tzv. paraguayský čaj se připravuje z listů cesmíny parauayské. Listy tohoto polotropického stromu obsahují přes 2 % kofeinu. Argentina produkuje 150 tis. tun ročně čaje maté z cesmíny paraguayské.

V Evropě z čeledi cesmínovitých se vyskytuje cesmína ostrolistá, stále zelený keř nebo stromek dorůstající 3 m výšky. Tuhé, trnité až ostnité (pichlavé) listy jsou celoročně dekorativní, zatímco drobné, bílé nebo narůžovělé květy jsou nenápadné. Kvete v květnu a v červnu. Mnohem nápadnější jsou plody – červené peckovice velikosti hrachu, které zůstávají na rostlině až do března příštího roku.

Přirozeně roste v bukových, dubových a jedlových lesích Evropy. Cesmína se pěstuje v parcích, zahradách i ve větších nádobách. Větvičky se s oblibou používají do květinových vazeb jako doplňková zeleň, v Anglii je tato rostlina symbolem Vánoc.

Juta a sisal

Sisal se získává z vláken listů agáve sisálové. Je příliš hrubý pro oděvnictví. Nejhrubší vlákna se používají na výrobu papíru, střední jakost na lana a provazy a nejjemnější druhy zejména na koberce.

Pevná vlákna juty se používají po celém světě k výrobě pytlů. Získává se z jutovníku tobolkatého, který roste jen ve vlhkých tropických podmínkách. K největším producentům patří Indie, Bangladéš a Čína. Jutové tašky patří mezi biologicky odbouratelné materiály. Populární reklamní dárek chrání životního prostředí.

Sekvojovec obrovský

Mamutí jehličnatý strom z čeledi tisovcovitých. Roste na západních svazích Sierry Nevady v Kalifornii v nadmořské výšce 1500 - 2000 m. Dosahuje výšky až 100m. Jedinci se dožívají stáří až 4000 let a patří mezi nejstarší na Zemi.

Kdo byli Vikingové?

Kolem roku 790 musela západní Evropa čelit nepříteli ze Skandinávie - Vikingům. Byli to rybáři, rolníci a obchodníci. Zbohatli, ale jejich počet narůstal a pro všechny nebylo na severu dost půdy. Mnozí se vydali na moře jako piráti a podnikali loupežné nájezdy na pobřežní města.

Vikingové se při svých výpravách dostali až na jih Evropy, do Konstantinopole (dnešní Istanbul), do Bagdádu. S pomocí plachet a vesel pluli po řekách tak daleko, jak jen bylo možné. Po souši lodě přenášeli nebo je táhli s pomocí podkládaných polen. Cestou obchodovali. Měnili železo, kožešiny, kosti a slonovinu za věci jako stříbro, koření a hedvábí.

Někteří Vikingové v nových krají zůstali a smísili se s původním obyvatelstvem. Ve východní Evropě nazývali místní Slované Vikingy "Rusové".
Jiní při hledání nového domova došli na Island a do Grónska, dokonce dosáhli Severní Ameriky, ale zde osady Vikingů nepřežily.

Zdroj: Milesová, L.: Ilustrovaný atlas světové historie, Praha 1996

Jak dlouhý je Panamský průplav?

Průplav dlouhý 82 km se šesti páry plavebních komor byl zprovozněn na počátku 20. století. Průplavem 150-300m širokým a 14 m hlubokým může za den projet až 42 lodí. Cesta trvá 8-9 hodin. Nejvýše položeným místem je Gatúnské jezero, dodávající do plavebních komor dostatečné množství vody potřebné pro napouštění plavebních komor v období sucha. Průplav nejvíce využívají USA, protože námořní cesta z východní na západní pobřeží USA je zkrácena až o 60%.

Demarkační čára

Demarkační čára, pásmo, prostor - odděluje od sebe vojska válčících stran po příměří nebo okupační vojska v obsazeném území.

Kam patří Kypr?

Ostrov Kypr zeměpisně patří do Asie. V poslední době se o něm hovoří v souvislosti se vstupem Turecka do EU. Na ostrově ležícím ve východním Středomoří nedaleko Turecka žijí Řekové a Turci. Původní britská kolonie v roce 1960 získala nezávislost, avšak nevraživost mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky vedla k občanské válce. Dnes je ostrov rozdělen ostře sledovanou demarkační čarou včetně hlavního města Nikosie na tureckou a řeckou část.

Izometrie

1. rovnoměrnost
2. věci o stejných rozměrech
Liter. - totožnost veršů nebo části veršů podle stejného počtu časových jednotek
Mat. - shodné zobrazení, shodnost

Nivelace

Určování výškových rozdílů a nadmořských výšek

Coca-cola

První připravil coca-colu americký lékarník jako sirup proti bolestem. Sirup obsahoval
1. výtažek z koky (coca - dvouděložná dřevina z čeledi rudodřevovitých. Drobné elipsovité listy světle zelené barvy obsahují alkaloid kokain, tj látku, která se v lékařství užívá jako lokální anestetikum, mající euforizující účinky, je však návyková).
2. výtažek z koly (cola - rod dvouděložných dřevin z čeledi lipnicovitých. Plody obsahují semena, tzv. kolové ořechy obsahující kofein. Ve dvou litrech coca-coly je stejné množství kofeinu jako v šálku kávy, proto není vhodným nápojem pro děti.

Pacientům lék zachutnal, začal se ředit sodovkou a v roce 1886 byla v Atlantě (stát Georgia) zaregistrována firma vyrábějící nápoj pro běžný trh. Když byly později objeveny negativní účinky koky, kokain byl z nápoje odstraněn, ale nápoji nadále zůstává zvláštní chuť a vůně, kterou v nápoji zanechávají jiné látky z listů koky.
Poměr látek v sirupu je výrobním tajemstvím firmy, která má po celém světě řadu poboček.

Čirok a další méně známé hospodářské plodiny

Čirok je zemědělsky významný rod rostlin z čeledi lipnicovité. Původem je z Etiopie. Zrno se pěstuje k lidské konzumaci (např. mouka), krmení zvířat nebo technickým účelům. Zrna neobsahují lepek.

Čirok - rozdělení a další podrobnosti
Bataty
Jamy