HOMENa úvodní stránku              MAPA WEBU

Oživlá historie


Projekt Faber - Karel IV. přijíždí

Ve čtvrtek 24. listopadu 2016 se v naší tělocvičně uskutečnil kulturní pořad, který pozval žáky všech ročníků do středověku. Nejmenší děti zhlédly didakticko - divadelní pohádku O pyšné princezně, žáci 4. - 9. třídy se ocitli na dvoře Karla IV, našeho nejvýznamnějšího krále a římského císaře, jehož 700. výročí narození si letos připomínáme.
Spíše než představení to bylo vyprávění samotného krále, kterého představoval pan Vladimír Pěnkava. Ale nebyly to jen vzpomínky na svou minulost, hovořil také o tradicích, zvyklostech, bitvách, oblečení i jídle té doby. Během programu zapojoval Karel IV. do dění i nás, diváky. Jeho spoluúčinkujícím byl v roli šaška Tomáš Pěnkava, který předváděl různé legrační kousky, kejkle a žongloval. Výkon představitele Karla IV. byl profesionální a šašek si hned získal přízeň všech dětí. Představení bylo nejen vysoce poučné, ale i zábavné a splnilo všechna naše očekávání.


Mgr. Milada Vaňková, 29. 11. 2016

Jak válčili husité

Jak je již zvykem, i tento rok se na naší škole uskutečnilo dějepisné vystoupení, tentokrát v provedení agentury Pernštejn, na téma Jak válčili husité. Chlapci z devátých ročníků nejprve pomáhali připravit náležitou historickou kulisu a sestavit vůz, který byl součástí tzv. vozové hradby z Žižkových dob.
Členové skupiny historického šermu předvedli zajímavou podívanou, seznámili nás s vojenskou taktikou a představili nám zbraně, které se v té době používaly.
Ke konci představení si pozvali na pódium i žáky, kteří si mohli kopie husitských zbraní potěžkat a zapojit se do simulovaných bitev. Pořad byl jako vždy poučný a přiblížil nám jedno z významných období našich dějin, jež bylo pro český národ velmi složité. Alespoň na chvíli jsme se mohli vcítit do atmosféry dávných časů.

K. Drlíková, J. Hurtová – 9.A
21. 6. 2015


Exkurze do Vídně

V pátek 18. května 2012 se vice než 40 žáků 8. a 9. tříd zúčastnilo jednodenní dějepisné exkurze do Vídně. Vyrazili jsme brzy zrána autobusem CK Valaška. Již cestou jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o Rakousku, jeho hlavním městě a zejména o historii dynastie Habsburků, s kterou jsou naše dějiny úzce spojeny.
Naší první zastávkou ve Vídni byl architektonicky velmi zajímavý Hundertwasserhaus, výstřední pestrobarevná stavba obrostlá rostlinami a stromy, které se tyčily i na střeše. Dál jsme pokračovali k baroknímu zámku Belvedere a pokochali se i nádherou jeho zahrad s fontánami. Cestou směrem na Štěpánské náměstí jsme míjeli barokní chrám Karlskirche, Staatsoper – Státní vídeňskou operu a konečně dorazili k dominantě města, gotické katedrále Stephansdom. Tady jsme měli čas obstarat si suvenýry, občerstvit se nebo pozorovat vystoupení pouličních umělců. Snad každý si koupil čokoládovou cukrovinku – Mozartovy koule. S panem Mozartem jsme se ostatně v rakouské metropoli setkávali na každém kroku.
Pak jsme se pěšky přesouvali k Hofburgu – někdejší zimní rezidenci rakouských monarchů. Zastavili jsme se v hrobce Habsburků s rakvemi balzamovaných těl císařů a císařoven a zvláštním dvojitým sarkofágem Marie Terezie a jejího chotě. Dozvěděli jsme se, že zde je jen tělo, ale vnitřnosti a srdce zesnulých Habsburků jsou pohřbeny odděleně, srdce v Augustiniánském kostele, vnitřnosti v dómu sv. Štěpána. Samozřejmě jsme neopomněli ani Schönbrunn - překrásný barokní zámek s úžasnými parky, který sloužil jako letní sídlo Habsburků. Z rozhledny jsme se mohli potěšit nezapomenutelným výhledem na celou Vídeň.
Až pozdě odpoledne jsme zamířili do velkého zábavního parku Prater , na který jsme se moc těšili. Fascinovalo nás nejen obrovské ruské kolo – Riesenrad, ale spousta dalších atrakcí. Některé jsme i vyzkoušeli. Tam bychom snad vydrželi celé hodiny. Poté nás už čekal návrat domů. Všichni jsme byli unaveni, ale celou cestu jsme si povídali o nevšedních zážitcích a dojmech, které jsme prožili během dne.
Exkurze se nám moc líbila, hodně jsme se dozvěděli z historie i současnosti našich sousedů, získali nevšední informace o Vídni. Prostředí metropole bylo inspirativní i proto, že jsme si mohli aspoň trochu vyzkoušet němčinu nebo angličtinu. K příjemné atmosféře tohoto dne přispělo i teplé a slunečné počasí.

Adéla Kotrlová, IX. B, Eva Cetlová, VIII. A, Pavlína Ondrušková VIII. A
21. 5. 2012


Další fota

Přemysl Otakar II - král železný a zlatý

V dubnu 2012 školu opět navštívili členové skupiny FABER věnující se zobrazení historie pomocí názorných divadelních technik. Pohádka Jak princ přemohl draka se žákům 1.-3. ročníku velmi líbila, děti měly možnost se do dění i zapojit. Zjistily, co všechno rytíř potřebuje, aby mohl bojovat s drakem nebo nepřítelem, prohlédly si skutečné středověké zbraně.
Program pro starší žáky byl zaměřen na období Přemyslovců. Zábavnou formou jsme se dověděli, proč byl Otakar II. král železný a zlatý a proč prohrál svou poslední bitvu, jak vypadalo středověké válečnictví, jak se rytíři dvořili ženám, jak probíhaly rytířské turnaje, sedlal kůň, lovila zvěř, vyrábělo brnění, razily mince a mnoho dalších informací. Mohli jsme také vidět dobové oblečení a ujasnili jsme si i něco málo o původu některých českých slov.
Celé představení bylo dobře zpracované, zajímavé, vtipné a poučné. Projekt Faber je jediný ve svém oboru, který získal záštitu České komise pro UNESCO a MŠMT.

Egypské mumie

Prosinec 2010 - učíme se o starověkém Egyptě.

"Chyťte prase pravěkými zbraněmi"

Říjen 2010. Žáci 6. ročníku vyráběli pravěkou zbraň pouze z přírodnin. Následně v hodině dějepisu vyzkoušeli, komu se bude na lovu dařit.

V husitském ležení

Červen 2009. Tentokráte jsme si zahráli na husitské vojsko.

Exkurze do Krakova a Osvětimi

Květen 2008. Paní průvodkyně nás průběžně seznamovala s historií i současností Polska a dala nám i krátkou lekci polštiny. Například jsme se dozvěděli, že obchod se polsky řekne sklep, směnárna kantor.
Krakov. Wawelské návrší bylo také úžasné – velikánské nádherné nádvoří, úchvatný hrad jako z pohádky. Výbornou náladu umocňovalo i pěkné slunné počasí.
Osvětim. Pěkné městečko, bohužel se spojuje s vyhlazovacím koncentračním táborem. To, co jsme však na vlastní oči viděli, nás všechny šokovalo: děsné podmínky k žití, fotky vyhublých vězňů, malých dětí, hromady nádobí, brýlí, hřebenů, bot, protéz a zavazadel. Otřesný byl pohled na 2 tuny vlasů a výrobky z nich, na plynové komory a krematorium. Odjížděli jsme zaraženi, co všechno může udělat člověk člověku.


Ruth Grenarová, 8. B
20. 5. 2008

Na královském dvoře

Květen 2008. Program skupiny Faber byl zaměřený na středověk a krále Václava IV. (v podání pana Pěnkavy), který nám vyprávěl o svém životě, svých zálibách, o těžké práci kralevice a spoustě dalších zajímavých věcech. Mohli jsme vidět dobové oblečení a módu (nebylo to zvlášť pohodlné), která se dřív měnila zhruba každých 20 – 30 let, takže jste se nemuseli bát, že nebudete in.
Zhlédli jsme ukázky tehdejšího stolování, léčení nemocí, ražení mincí i rytířství. Už víme, kdo byl a co dělal herold, podle něhož vznikl název heraldika. Celé představení bylo dobře zpracované, a proto zajímavé, vtipné a poučné. Všem se nám líbilo a hodně jsme se nasmáli. Pan Pěnkava dokázal do představení zapojit i některé žáky a žákyně, které pasoval na rytíře nebo z nich udělal dvorní dámy. Škoda, že představení nebylo delší. Bylo to mnohem lepší, než se učit z učebnic ve třídě.
Jelikož se pan Pěnkava zabývá etymologií, dozvěděli jsme se i něco málo o původu některých českých slov. Například slovo „holomek“, znamenalo nedospělost a používalo se u mladých mužů a „prevít“ pochází ze slova „prevét“ = záchod.
Můžeme jenom doufat, že skupina Faber u nás bude vystupovat častěji. Rádi ji zase brzy uvidíme.

Hana Galdová, 9.A
19. 5. 2008
Spolupracujeme s Mensou ČR

Protržení hráze na Bílé Desné
Beslan 1. 9. 2004
Ukončení americké občanské války
Objevení Austrálie
Jak se zrodila první webová stránka
Jak se sklízí cibile tulipánů
Jak se vyrábí džíny
Sopka Nevado del Ruiz
Národní parky Kanady
8 pozoruhodných letišť
People in need
Dětská práce
Stavba Panamského průplavu
První obeplutí zeměkoule
Boj o dobytí jižního pólu


Počet přístupů:   1


Počasí v Evropě
aktuálně
(c) ZŠ Rokytnice-Vsetín, 1997 (2007, 2016)