Řemesla a tradice

„Kam položíme dlaň, tam zůstává otisk, stopa. Od té doby, co je člověk na světě, je naplněn tvůrčí silou“

Jana Šilarová

Při výuce týkající se našeho valašského regionu, řemesel a tradic spolupracujeme s Mgr. Jitkou Dvorskou ze Střediska ekologické výchovy Zelená školička. Konkrétní lekce probíhají buď přímo ve škole a nebo v prostorách SVČ Domeček ve Valašském Meziříčí.

Jaro 2010

Žáci šestého ročníku se v dubnu učili tradičnímu valašskému řemeslu - tedy pletení ošatek. Akce proběhla ve SVČ Domeček pod vedením lektorky Jitky Dvorské, v rámci tématu umění a tradice, které je součástí občanské výchovy.

Velikonoce 2009

Týden před Velikonocemi se žáci 6.B a 8.B zúčastnili velikonočního programu ve SVČ Domeček ve Valašském Meziříčí. Dozvěděli se mnohé o zvycích a tradicích, jež jsou s těmito svátky spjaty, namalovali vajíčka voskovou technikou, vyrobili si mařenu, někteří ufilcovali vajíčko z ovčí vlny a Vojta, který si donesl vrbové proutky, si upletl tatar.

Trhy řemeslných dovedností

V pátek 23. 5. 2008 se naši žáci ze 7.B zúčastnili řemeslných trhů, které se uskutečnily v prostorách SVČ Domeček ve Valašském Meziříčí. Jednalo se o vyvrcholení jejich několikatýdenního snažení, kdy se pod vedením paní Jitky Dvorské učili tradičním valašským řemeslům. Na trhy však nepřišli jako žáci, nýbrž jako lektoři. Celé páteční dopoledne předávali své dovednosti přicházejícím zájemcům.

Prezentace žáků 7.B

Ošatky z kukuřičného listí

Drátkování

Ošatky z pedigu

Filcování vlny

Žáci 7. B se v dubnu 2008 učili dalšímu řemeslu - filcování ovčí vlny mokrou cestou. Nejdříve si vyrobili vlněnou kuličku a pak se pokusili ufilcovat pouzdro na mobil. Potřebovali k tomu jen ovčí vlnu, vodu, mýdlo, kousek tvrdého papíru a ručník. Tím se zapojili do jedné z dalších lekcí mezinárodní ENOškoly, tentokrát zaměřené na tradiční řemesla.

Velikonoce 2008

V týdnu před Velikonocemi se žáci šestých ročníků v rámci pracovního vyučování seznámili s lidovými zvyky a tradicemi Valašska. Z proutků svídy, které jsme získali při pravidelném prořezávání zeleně na školní zahradě, se žáci pod vedením pana učitele Dopity naučili splétat velikonoční pomlázku. Nebyla to vůbec jednoduchá práce. Všichni si museli vzájemně pomáhat, ale výsledek stál za to.

Vyrábíme svíčky ze včelích plástů

Příprava kvásku Příprava kvásku Příprava kvásku Příprava kvásku Příprava kvásku Příprava kvásku

Jak se peče chleba

Žáci 7. B se ve středu 14. listopadu 2007 ve středisku ekologické výchovy zúčastnili výukového programu "Jak se peče chleba". Seznámili se s tím, co do chleba patří a co nikoliv. Dozvěděli se, jaký je rozdíl mezi moukou celozrnou a bílou, co je to zrnotěrka, jak se dělá kvásek a proč je lepší než kvasnice. Připravený program byl však především praktický. Děti si vyzkoušely přípravu chleba od začátku až do konce. Nejprve připravily kvásek, mlely mouku na kamenech nebo v mlýncích, zadělaly těsto, s nedočkavostí nakukovaly, jak kyne, a nakonec upletly pletýnky nebo vytvarovaly malé bochánky.

Příprava kvásku Těsto je nutné dobře vypracovat Od zrníčka po chleba Které potraviny se vyrábí z jednotlivých druhů obilí? Poznávačka obilí Poznat druh obilí podle zrna je pro dnešní děti obtížný úkol Děvčata vykouzlila pěkné pletýnky.
Mletí zrníček na zrnotěrce Ruční mletí obilí Ruční mletí obilí Ruční mletí obilí Z těsta vytvořit bochánek
      Jak to kyne? Hotové pletýnky Máme upečeno

Řezbářské dopoledne

Pondělí 12. 3. bylo řezbářským dnem. Na školu zavítal umělecký řezbář, pan Luboš Mansfeld, který je externím spolupracovníkem střediska ekologické výchovy Chaloupky v Okříškách u Jihlavy. V úvodu jsme se seznámili s nejrůznějšími dřevěnými i nedřevěnými hudebními nástroji, včetně ukázek, jak se na ně hraje. Následně pan Mansfeld vysvětlil základní postup práce při vyřezávání ze dřeva a pak se již všichni mohli pustit do práce. Každý ze zúčastněných si odnesl vlastnoručně vyrobený dřevěný přívěšek nebo lodičku. Akce měla úspěch, což znamená, že pokud se naskytne příležitost, rádi řezbářské dopoledne zopakujeme.

Řezbářské dopoledne
Řezbářské dopoledne Řezbářské dopoledne Řezbářské dopoledne Řezbářské dopoledne Řezbářské dopoledne Řezbářské dopoledne

Filcujeme ovčí vlnu

Filcujeme vlnu Filcujeme vlnu Filcujeme vlnu
Filcujeme vlnu Filcujeme vlnu Filcujeme vlnu Filcujeme vlnu Filcujeme vlnu

FILC nebo-li PLSŤ je výrobek pozůstávající ze všemožně zkřížených a spolu pevně spojených vláken, převážně ovčí vlny a chlupů králičích a zaječích. Vzniká skládáním vláken v rouno, v němž se vlákna plstěním a valchováním mezi sebou propletou a slepí. Filcovat lze dvojím způsobem – mokrou nebo suchou cestou. Na naší škole filcujeme pomocí filcovací jehly – suchou cestou. Tato jehla má vybroušené ostré výstupky, kterými při vpichování do ovčího rouna nabírá jemná vlákna vlny a opakovaným pohybem je spojuje a tím se vlákna zahušťují.

Chystáme se na Velikonoce

Chystáme se na Velikonoce Chystáme se na Velikonoce Chystáme se na Velikonoce Chystáme se na Velikonoce Chystáme se na Velikonoce