HOMENa úvodní stránku              MAPA WEBU

Cizí jazyky v praxi

Poznávací zájezd do Vídně

V letošním školním roce jsme trochu pozměnili směr našich už tradičních poznávacích zájezdů do ciziny a místo na západ do Velké Británie jsme ve středu 31. května 2017 v brzkých ranních hodinách cestovali autobusem CK Valaška směrem na jih do Rakouska. Naším cílem byly především historické památky metropole na Dunaji Vídně, ale samozřejmě nám zbyl čas i na zábavu a nákupy. Výpravy se zúčastnilo 52 žáků 7. - 9. tříd.
Vídeň nás v dopoledních hodinách přivítala zalitá sluncem. Za nádherného počasí jsme mohli vidět zámek Schönbrunn, letní sídlo Habsburků s Neptunovou fontánou a Glorietou, a hodinu se procházet rozkvetlou dvacetihektarovou zahradou ve francouzském stylu. Poté jsme si prohlédli centrum města a seznámili se s významnými místy, jako jsou např. Hofburg, sídlo císařů i současného prezidenta, ulice Graben - Příkopy, Stephansplatz – Štěpánské náměstí, Stephansdom – gotická katedrála svatého Štěpána, která je zároveň symbolem města. Pak …,,hurá“ na Prater.
Návštěva zábavního parku byla pro mnohé třešničkou na dortu. Nic jsme tu nevynechali a na atrakcích měli žáci možnost ověřit si odolnost svého organismu vůči různým vlivům. Ukázalo se, že všichni disponují železným zdravím, a tak nám nic nebránilo vydat se na zpáteční cestu. Ve večerních hodinách jsme se unaveni a plni zážitků vrátili domů.
Ende gut, alles gut!Mgr. Milada Vaňková
9. 6. 2017

John and Mary a Peter Black 2

31. listopad 2016 byl ve znamení angličtiny. Do Domu kultury ve Vsetíně zavítali herci z Divadelního centra Zlín, kteří si pro nás připravili dvě divadelní inscenace.
Žáci 4. – 5. ročníku mohli zhlédnout pohádku „O Jeníčkovi a Mařence“. Nejednalo se však o klasický příběh vyprávěný v češtině. Místo Jeníčka a Mařenky na nás čekal John a Mary a místo češtiny nás po celou dobu představení provázela angličtina. Pohádka byla pojata moderně, poučně, měla vtip, svěžest a spád. Žáci dostali příležitost zdokonalit si cizí jazyk zábavnou a hravou formou. Děti zažily použití anglického jazyka v atraktivní jevištní podobě, obohatily si nejen slovní zásobu, ale zároveň si zvýšily i své sebevědomí tím, že daným jednoduchým větám rozuměly.
Žáci 6. - 9. tříd se zúčastnili představení Petr Black 2 s podtitulem - a new beginning. Není náhoda, že název této divadelní hry připomíná v českém překladu sousloví „Černý Petr“. Peter Black je příběhem člověka z ulice, který se snaží začít nový život. Při hledání práce hlavní hrdina a s ním i divák prochází sérií zaměstnání a zároveň si uvědomuje, jakou roli v jeho životě hraje zodpovědnost, odvaha, strach, přátelství, disciplína, ale také náhoda a láska. 90 % mluveného slova bylo v anglickém jazyce.
Představení bylo velmi vydařené nejenom díky aktuálně vybranému tématu, ale především díky vtipně zahraným scénkám, při kterých se děti neměly čas nudit. Ohlas žáků byl převážně velmi pozitivní. Děj je zaujal, rozuměli angličtině, a tím se v příběhu neztráceli a užili si to.

Mgr. Milada Vaňková
7. 11. 2016

Jazykově vzdělávací pobyt ve Velké Británii (listopad 2015)

V termínu 2. - 8. listopadu 2015 mělo 40 žáků naší školy možnost zúčastnit se jazykově vzdělávacího pobytu ve Velké Británii. V pondělí ráno jsme se sešli před zimním stadionem na Vsetíně – Lapači. Rozloučili jsme se s maminkami a tatínky a vydali se autobusem na celodenní cestu přes Českou republiku, Německo, Belgii a Francii.
V Calais jsme nastoupili na trajekt, který nás převezl přes Lamanšský průliv do anglického Doveru, a v úterý dopoledne jsme se už vykračovali po Londýně a obdivovali mrakodrapy i významné historické památky britské metropole – Tower Bridge, Milenium Bridge, City Hall, křižník Belfast, Golden Hind, Shakespearovo divadlo Globe, katedrálu sv. Pavla.
Odpoledne jsme navštívili pevnost Tower of London s korunovačními klenoty. Po náročném dni jsme se večer poprvé setkali s našimi rodinami, u kterých jsme strávili celkem čtyři noci. Tady jsme byli nuceni použít veškeré naše jazykové znalosti – angličtina se nám opravdu hodila jako sůl. Usínali jsme unaveni s velkým očekáváním věcí příštích.

Další den jsme měli v plánu výlet do Brightonu, známého přímořského letoviska. Prošli jsme se po zábavním molu a zavítali do akvária Sea Life Centre, které je největším v jižní Anglii. Odpoledne jsme vyrazili zpět do Londýna, kde nás ve škole přivítaly příjemné učitelky a kde jsme až do večera procvičovali angličtinu.
Ve čtvrtek jsme měli příležitost vyfotit se před Buckighamským palácem, následovala procházka po vládní ulici White Hall, nahlédli jsme do Downing Street 10, ve které bydlí britští premiéři.
Pak si jistě přišli na své fotbaloví fanoušci. Ale nejen ti. Vidět stadion v Chelsea zevnitř bylo určitě velmi zajímavé pro všechny. Odpoledne už nás čekal další výukový blok ve škole, kde jsme si to opět užili. Bylo pro nás velmi přínosné, že i když nejsme v angličtině úplně dokonalí, dokážeme se domluvit s rodilými mluvčími.
V pátek jsme spatřili na vlastní oči kolosální Big Ben se všemi budovami parlamentu, London Eye a zamířili jsme do Westminster Abbey, Pak jsme se zastavili na jednom z nejznámějších londýnských náměstí Trafalgar Square se sloupem admirála Nelsona a National Gallery. Poté už jsme se věnovali nákupu dárků a suvenýrů v jedné z nejznámějších ulic světa – Oxford Street a v Regent Street, kde se nachází obrovský obchodní dům s hračkami - Hamleys.

Posledním zážitkem v Londýně bylo strašidelné podzemní vězení - London Dungeon. Mnozí se opravdu báli, na závěr nám totiž hrozila vlastní poprava. Všichni jsme přežili a výsledné fotografie byly velice zábavné.
Sobotní ráno proběhlo ve znamení balení věcí a loučení s hostitelskými rodinami. Zpáteční cesta trvala o poznání méně. V Londýně již nebyly v ulicích tak velké zácpy a přes Kanál jsme projeli tunelem, takže v neděli ráno jsme se už vítali na Vsetíně se svými rodiči.
Zájezd se nám velmi líbil. Vrátili jsme se domů plni nevšedních zážitků a obohaceni o nové poznatky z angličtiny.

Petr Chromčák, 8. A, Soňa Kotlárová, 8. A, Karolína Mrlinová, 8. A, Karolína Smilková, 9. B
22. 11. 2015

Poznávací zájezd Londýn – Paříž (duben 2015)

Ve dnech 23/04/2015 – 28/04/2015 se 38 dětí z 6. – 9. tříd naší školy vydalo na poznávací zájezd do Velké Británie a Francie. Ve čtvrtek ráno jsme se rozloučili se svými blízkými a následoval dlouhý a náročný přejezd Německem, Belgií a Francií. Až teprve v brzkých ranních hodinách jsme dorazili do přístavu Calais a před Eurotunelem prošli nutnou pasovou kontrolou. Pro mnohé bylo překvapením, že v tunelu i s autobusem pojedeme ve skutečnosti vlakem. Cesta přes kanál La Manche trvala jen 45 minut.
Naším prvním cílem byl Londýn – hlavní město Spojeného království. Většina z nás viděla tuto metropoli poprvé a byla překvapena obrovským ruchem, davy lidí, spoustou velkých obchodů a množstvím historických památek. V průběhu tří dnů jsme mnohé navštívili nebo si je prohlédli při okružní cestě centrem Londýna. Prošli jsme se po Oxford Street, Trafalgar Square, Leicester Square, Piccadilly Circus, obdivovali Big Ben, nejvyšší evropskou budovu Shard (Střep), St. Paul’s Cathedral, Buckingham Palace, kde jsme byli svědky výměny stráží.
Nepřehlédnutelnou kuriozitou byl také Tower Bridge. Jedná se o nejslavnější zvedací most vůbec. Dostali jsme se do jeho strojovny a do věží, které ukrývají muzeum. Samozřejmě jsme nemohli vynechat procházku k nultému poledníku v městské části Greenwich.
Neodmyslitelnou dominantou Londýna je rovněž London Eye – obří vyhlídkové kolo s uzavřenými kabinami, do kterých se vejde 25 lidí. Počasí nám přálo, takže jsme měli pod sebou Londýn jako na dlani. Není možné v tak krátkém čase vidět vše, nenechali jsme si však ujít prohlídku muzea voskových figurín – Madame Tussauds. Mohli jsme užasnout nad množstvím slavných osobností a pořídit si fotografie s americkým prezidentem, britskou královnou, vévodkyní Kate, zpěváky One Direction, Rafaelem Nadalem aj. V muzeu ale nebylo možné jen tohle. Byla zde i strašidelná procházka v Chamber of Horrors a napínavé kino 4D.
Dny ubíhaly rychle a třetí den jsme opouštěli hostitelské rodiny a ubírali se směrem do Francie. Zastavili jsme se ještě v historickém městě Rochester, které leží na řece Medway, a Canterbury s velkolepou katedrálou, A pak jsme se definitivně s ostrovem rozloučili. Opět následovala cesta Eurotunelem.Tu už jsme zvládli jako zkušení cestovatelé.
Ve Francii jsme se ubytovali v hotelu Formule 1 a další den ráno se před námi objevily krásy Paříže. Nejvíce nás uchvátila majestátnost Eiffelovy věže. Celá dvě patra jsme vyšlapali po svých a čekala nás odměna v podobě krásného výhledu. Přes Trocadéro jsme zamířili k Vítěznému oblouku, prošli se po hlavní ulici Champs – Elysées a s obdivem si prohlédli katedrálu Notre Dame. Den v Paříži jsme zakončili nákupy v Latinské čtvrti a projížďkou po řece Seině. Večer už nás čekal přejezd domů.
Šest dnů rychle uteklo. Měli jsme příležitost seznámit se s atrakcemi a památkami jiných evropských zemí, vyzkoušeli si angličtinu v reálném světě, poznali jsme, jak žijí Angličané. I to, že se umíme postarat o sebe, je jistě dobrá životní zkušenost.Mgr. Milada Vaňková
11. 5. 2015

Studijní zájezd – Londýn, Amsterdam (2013)

Každý druhý rok pořádá naše škola poznávací zájezd do Velké Británie, tentokrát i se zastávkou do další světové metropole Amsterdamu. Dlouhá cesta byla velmi náročná, ale přesto zajímavá. Po přejezdu Německem a Belgií jsme nastupovali ve Francii do Eurotunelu, kde byli všichni poprvé. Byl to pro nás velký zážitek.

Když jsme dorazili do Londýna, vypravili jsme se na cestu k Buckinghamskému paláci, kde žije královna Alžběta II. Podle vlajky jsme poznali, že je doma. Viděli jsme také výměnu stráží, s vojáky na koních jsme se vyfotili. Prošli jsme se St. James‘s parkem s veverkami a různým ptactvem. Byl tam též krásný výhled na Londýnské oko, kam jsme mířili.

Cestou jsme se zastavili ve Westminsterském opatství, kde se konala před dvěma lety svatba prince Williama a Kate Middletonové. Poté jsme si prohlédli světoznámý Big Ben a slyšeli jeho zvony. Většina z nás šla do Londýnského oka, díky jasnému počasí byl nádherný pohled na celý Londýn, všichni jsme si to užili. Cestou zpět jsme se podívali na 4D kino, které bylo součástí vstupenky. Děti i dospělí si to nemohli vynachválit.

Večer jsme byli ubytovaní v rodinách, které byly velmi milé, vstřícné, v pokojích bylo útulně. Prohlédli jsme si dům, poznali, jak to zde funguje a poslední den jsme si udělali společnou fotku. Docela jsme si s nimi i anglicky popovídali a z rodin jsme si odnášeli neobyčejné dojmy a postřehy. Někteří měli stěstí - v rodinách měli domácí mazlíčky - pejsky, kočočky, králíčky, želvy.

Třetí den jsme navštívili Přírodovědné muzeum, kde byla asi všechna zvířata z celého světa. Někteří, hlavně kluci, šli do Vědeckého muzea, kde byly k vidění převážně technické exponáty, např. lokomotivy, parní motory, ale také sbírky z letectví a podobně. Větší vzdálenosti jsme překonávali metrem (nejstarším na světě) a DLR vláčkem, který jezdí bez řidiče.
Navštívili jsme muzeum Madame Tussand´s, což je v  současnosti jedna z nejlákavějších londýnských turistických atrakcí. V muzeu jsou voskové figuríny snad všech slavných celebrit od královské rodiny, přes herce, zpěváky, politiky až po samotnou aurorku prvních figurín. Průchod strašidelným "londýnským podzemím" absovovali jen ti odvážní, projížďka v londýnském taxíku nám odhalila vývoj britské metropole z dob nejtarších a po současnost. Na závěr 4D kino bylo ohromující.

Čtvrtý den jsme se rozloučili s hostitelskými rodinami a odjeli do Leeds Castlu, což je ohromný vodní hrad, který je známý jako jedno z nejromantičtějších míst v celé Británii. Krmili jsme ptáky a prošli si bludiště. Ti, co nemají orientační smysl (jako já), se tam zamotali. V bludišti byla i malá jeskyně, která se nám moc líbila. Poté jsme navštívili historická města Rochester a Canterbury a nakoupili si suvenýry. Pak jsme se už vraceli k britským hranicím a z dálky spatřili Doverský hrad a krásné bílé útesy. Najeli jsme do trajektu a pluli do Calais.

Loď byla velká a La Manche krásný! Skoro všichni jsme měli menší závrať. I když byla zima, na chvíli jsme vyšli na palubu, kde se všem líbilo. Pohled na nekončící moře je pro nás nezapomenutelným zážitkem. Po přejezdu do Francie jsme se ubytovali v hotelu F1. Sice maličké pokoje, ale pěkně vybavené. Přestože jsme byli ospalí a věděli, že budeme muset vstávat velmi brzy, povídali jsme si o tom, co jsme zažili, nejméně do půlnoci.

Pátý den jsme jeli do Amsterdamu, kde jsme si prohlédli město jak pěší procházkou tak projížďkou lodí po grachtech, nejvíce jsme obdivovali úzké amsterdamské domy - jeden z nich byl na šířku jednoho okna. Dostali jsme se i k nejstaršímu domu v Amsterdamu z roku 1420, kde si náhle uprostřed rušného města v parčíku můžete vychutnat klidnou, pohodovou atmosféru. Amsterdam je město plné kol. Nebylo místo, kde by nebylo kolo nebo cyklista, dokonce zde nají taxíky-kola.

K večeru jsme odjížděli do ČR a dopoledne už na nás čekali natěšení rodiče. Myslím, že každý šel hned po příjezdu domů spát.
Zájezd se nám velmi líbil a doufáme, že se do Londýna nebo Amsterdamu zase někdy brzy vrátíme.

Pavla Ondrušková
25. 3. 2013
Poznávací zájezd do Velké Británie a Francie (2011)

V dubnu se 20 žáků naší školy zúčastnilo studijního zájezdu do Velké Británie a Francie. Cestovali jsme autobusem a přes kanál La Manche trajektem. První dva dny jsme objevovali krásy Londýna a navšťívili jsme spoustu známých míst a budov, o kterých jsme dosud jen četli nebo je viděli na obrázku.
Procházeli jsme se po rušných ulicích WhiteHall, Oxford Street, náměstími Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Covent Garden nebo Čínskou čtvrtí. Odpočívali jsme si na trávníku v parcích Hyde Park a St. James’s Park. Z nábřeží Temže jsme obdivovali Big Ben – hodinovou věž Westminsterského paláce, krásný most Tower Bridge, na vlastní oči jsme spatřili obrovskou katedrálu sv. Pavla, pevnost Tower, sídlo královny Buckinghamský palác i bydliště britského premiéra v Downing Street, Royal Albert Hall a mnoho dalších turistických atrakcí. Londýn jsme mohli pozorovat i z ptačí perspektivy, což nám umožnila projížďka na nejvyšším světovém vyhlídkovém kole na světě – London Eye (Londýnské oko).
Velmi nás přitahovalo muzeum voskových figurín Madame Tussaud v Merylebone Road. To nás nezklamalo a bylo pro nás velkým zážitkem. Měli jsme možnost vyfotit se a zblízka si prohlédnout známé historické postavy, členy královské rodiny, politiky, herce, zpěváky a slavné sportovní hvězdy. Trochu vyděsit jsme mohli v hororové uličce, kde jsme se mohli setkat s proslulými kriminálníky a jinými tajemnými bytostmi.
Velmi krásný výhled na Londýn se nám naskytl z areálu observatoře v Greenwichi, kam jsme se dopravili metrem a plně automatizovaným vláčkem. Jen málokdo má možnost, jako jme měli my, vidět nultý poledník a stát v jednom okamžiku na dvou polokoulích.
A co teprve ubytování v anglických rodinách. Nejprve jsme se trochu obávali, jací budou naši hostitelé, jak bude vypadat typický anglický domek, bude pravé anglické jídlo chutné, co naše angličtina? Ale nakonec vše dopadlo super a všichni jsme byli moc spokojeni.
Také třetí den v Británii byl senzační. Vyrazili jsme směrem do Francie. Cestou jsme se zastavili ve městě Canterbury s krásnou starobylou katedrálou, která byla po pět století sídlem nejvyššího představitele anglické církve, a v Doveru, kde jsme obdivovali nádherné bílé útesy a navštívili hrad s bludištěm podzemních chodeb. Večer už jsme se ubytovali v hotelu Formule 1 blízko francouzského Calais a těšili se na další den – uvidíme další světovou metropoli – Paříž.
A Paříž nezklamala, předčila všechna naše očekávání. Byla překrásná...
Samozřejmě jsme nemohli vynechat její symbol - proslulou Eiffelovku. Výhled na velkoměsto, který se nám naskytl z vrcholu věže, byl víc než úchvatný – Paříž jako na dlani – modrá obloha a řeka, hodně zeleně, světlé až bílé budovy, krásná architektura. Poté jsme se přesunuli ke katedrále Notre Dame, která je nádhernou ukázkou středověkého stavitelství a místem, kde se psala historie Paříže. Nezapomenutelným dojmem na nás zapůsobila Invalidovna, kde jsou pohřbeni někteří z největších válečných hrdinů, Vítězný oblouk a samozřejmě palácový komplex Louvre s krásnými zahradami jsme zakončili projížďkou lodí po řece Seine a pohledem na rozsvícenou Eiffelovku.
Pobyt ve Velké Británii a Francii se nám velmi vydařil. Viděli jsme spoustu zajímavých a atraktivních míst a alespoň trochu poznali běžný život ve Velké Británii a Francii a v rodinách i při nákupech využili znalost anglického jazyka.

Účastníci zájezdu
18. 4. 2011Halloween v 6. ročníku

Pondělí 25.10 se v 6. ročnících odehrálo ve znamení duchů, upírů, vyřezávaných a osvětlených dýní. Celé dopoledne bylo věnováno angličtině a tradičním oslavám „Předvečera všech svatých“, tedy dnu, který je znám jako „Halloween“. Dozvěděli jsme se, co byl „Samhain“, poznávali jsme historii svátků a zvyklosti s ním spojené, hráli tradiční hry jako „apples on string“ nebo „apple bobbing“. Došlo i na kostlivce a putování strašidelným lesem. Halloween se neobešel bez „scary party“.

Bohuslav Sedláček
26. 10. 2010

Zájezd do Velké Británie

V březnu 2009 se 13 žáků naší školy zúčastnilo studijního zájezdu do Velké Británie. Již cesta trajektem z Calais do Doveru byla velmi zajímavá, sám Londýn úžasný. Žáci se prošli po WhiteHall (ulice s vládními budovami), přes Tower Bridge, poznali nejznámější londýnská náměstí, obdivovali mohutnost katedrály sv. Pavla, Big Ben, pevnost Tower, Westminster Abbey, Buckinghamský palác, prohlédli si Londýn z výšky po zdolání 311 schodů na Monument, někteří se projeli na London Eye.
Žáci byli ubytováni v anglických rodinách, poznali pravá anglická jídla, jak se bydlí v typických anglických domech.
Na výletě do hrabství Kent všechny překvapil svou krásou hrad Leeds i jeho okolí. Po projížďce po Temži do Greenwiche nebylo možné nepostavit se na nultý poledník.
Pěkné zážitky umocňovalo slunné jarní počasí.
Spolupracujeme s Mensou ČR

Protržení hráze na Bílé Desné
Beslan 1. 9. 2004
Ukončení americké občanské války
Objevení Austrálie
Jak se zrodila první webová stránka
Jak se sklízí cibile tulipánů
Jak se vyrábí džíny
Sopka Nevado del Ruiz
Národní parky Kanady
8 pozoruhodných letišť
People in need
Dětská práce
Stavba Panamského průplavu
První obeplutí zeměkoule
Boj o dobytí jižního pólu


Počet přístupů:   1


Počasí v Evropě
aktuálně
(c) ZŠ Rokytnice-Vsetín, 1997 (2007, 2016)