Němčina v praxi

Jazykově vzdělávací pobyt v Berlíně (listopad 2015)

V termínu od 9. – 13. listopadu 2015 se 10 deváťáků z naší školy zúčastnilo jazykového kurzu v Berlíně.
V brzkém pondělním ránu jsme se rozloučili s rodiči a autobusem se vydali směr Ostrava, kde jsme nabrali dalších 40 cestujících. Po opuštění České republiky jsme se přes Polsko dostali do Německa. V odpoledních hodinách začal náš nabitý program, a to prohlídkou Pergamonského muzea. Poté jsme se přesunuli na Berliner Fernsehturm, což je 207m vysoká televizní věž. Odtud byl krásný výhled na večerní Berlín. Pak už jsme vyrazili na hotel.
Druhý den jsme se poprvé setkali se svými německými lektory. Po třech vyučovacích hodinách nás čekala prohlídka zámečku Cecilienhof, kde se na konci 2. světové války konala Postupimská konference. Dále následoval barokní zámek Sanssouci, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Zde jsme podnikli procházku po zahradách.
Ve středu jsme se opět zúčastnili tříhodinového kurzu němčiny. Po škole naše kroky mířily za dominantou Berlína, a to Braniborskou bránou. Když jsme se jí pokochali, celí natěšení jsme téměř utíkali na Alexander Platz, kde sídlí oblíbený obchod Primark. Zde si všichni udělali radost nákupem oblečení a suvenýrů.
Další den jsme absolvovali poslední tříhodinový kurz. Po rozloučení s milými lektory jsme zamířili k zámku Charlottenburg, kde byl krátký rozchod po areálu zámku. Jeden z nás se zde zatoulal a nemohl najít cestu zpět, nicméně vše dobře dopadlo a my se mohli přesunout do protiatomového krytu. Po krátké exkurzi jsme si ve stejné budově prohlídli muzeum Story of Berlin, které dokumentuje historii města. Den jsme zakončili hlavním bulvárem západního Berlína - Kurfürstendamm.
Poslední den jsme se rozloučili s naším dočasným domovem a přesunuli se k Berlínské zdi. Poté následoval Checkpoint Charlie - nejznámější hraniční přechod z doby studené války. Dále nás přivítalo Museum Topographie des Terrors. Prošli jsme se i kolem Památníku holocaustu a náš zájezd jsme zakončili procházkou kolem Říšského sněmu. Pak už nás čekala cesta zpět domů.
Z pobytu v Berlíně jsme si odvezli spoustu krásných zážitků a zdokonalení němčiny. Tímto bychom chtěli moc poděkovat našemu pedagogickému doprovodu, a to P. Chmelařové a L. Šenkeříkové za to, že s námi těch 5 dní vydržely.

Nikol Panošová a Nikola Zbranková, 9.B
29. 11. 2015

Vídeň – vzdělávací exkurze 2014

Jednodenního zájezdu do hlavního města naší sousední země Rakouska, do Vídně, se zúčastnilo 43 žáků. V šest hodin ráno jsme již opouštěli naši drahou školu. Cestou jsme míjeli Kroměříž (přezdívanou též Hanácké Atény), Slavkov (významné bojiště z dob napoleonských válek), Pálavské vrchy, Lednicko-valtický areál, hraniční přechod Mikulov, zámek Falkenstein a vinařskou obec Poysdorf.
První zastávku u našich sousedů jsme strávili v okolí barokního zámku Schönnbrunn. Kromě zámku jsme obdivovali Neptunovu fontánu a mnozí z nás navštívili Gloriettu (místní ozdobnou stavbu na pahorku nad zahradou), odkud je nádherný výhled na město. Zaujalo nás také, že ve zdejší rozlehlé zahradě probíhaly přípravy na týden zámeckých koncertů klasické hudby. Každý večer zde zazní melodie W. A. Mozarta a J. Strausse, jejichž jména jsou s Vídní neodmyslitelně spjata.
Poté nás pan řidič převezl do centra města k náměstí Marie Terezie a odtud jsme se pěšky vydali k Hofburgu, místní španělské jezdecké škole s lipicány, prohlédli si pozůstatky římských vykopávek a prošli se hlavními bulvárními ulicemi Kohlmarkt a Am Graben. U Chrámu sv. Štěpána jsme mohli obdivovat místní architekturu nebo si dopřát kopeček výtečné zmrzliny. Odtud jsme se vydali směrem na Schwedenplatz (Švédské náměstí), odkud nás opět vyzvedl náš autobus a přiblížil nás k zábavnímu parku Prater, kam jsme se velmi těšili.
Zde jsme příjemně strávili 150 minut a dokonale se vyřádili na nejrůznějších typech atrakcí, každý dle svých možností a schopností. Tímto jsme se s Rakouskem rozloučili a zamířili zpět do České republiky.
Velké poděkování patří panu řidiči Leskovjanovi z CK Vsacan Tour, který nás bezpečně dovezl až domů, paní učitelce Maštalířové za průvodcovské služby a také paní učitelce Švachové za organizační pomoc v průběhu cesty.

Další fota:   1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21

Mgr. Petra Chmelařová, 27. 5. 2014