Fairtradová škola

Doklad o udělení titulu Podezřelá čokoláda
(dokument Jeden svět)

Fairtradové školy v ČR

Deklarace podpory fair trade

Konstituce řídící skupiny

Přemýšlíš, když nakupuješ?

V průběhu října a listopadu realizovali žáci devátého ročníku dotazníkové šetření, jehož hlavním cílem bylo zmapovat spotřebitelské chování vsetínských občanů.
Neméně důležitým cílem bylo respondenty informovat o Fair trade jako způsobu obchodování, který podporuje malé výrobce a zemědělce v rozvojových zemích. Šetření proběhlo v rámci „Světových akčních týdnů“, které koordinovala v rámci projektu Světová škola 2 společnost Člověk v tísni.
Žáci oslovili celkem 302 respondentů různých věkových skupin. Někteří pojem fair trade slyšeli prvně, jiní naopak věděli velmi dobře, o co se jedná. Téměř polovina respondentů již o výrobcích se známkou Fair trade slyšela a více jak 75 % dotázaných uvedlo, že by byli ochotní zaplatit vyšší částku za kvalitní výrobek, který garantuje dodržování ekologických a etických principů. Více o výsledcích setření ukazují tabulky a grafy , které ze získaných dat žáci zpracovali.

Bohuslav Sedláček, koordinátor projektu
listopad 2011

Vsetínská konference o Fair trade

V pondělí 17. ledna proběhla na městském úřadě 1. Vsetínská konference o Fair Trade za účasti vedoucích představitelů města v čele s paní starostkou Ivetou Táborskou. Konference proběhla v rámci mezinárodního projektu Světová škola II ve spolupráci žáků naší školy se Společností pro Fair Trade, panem místostarostou Petrem Kořenkem a Společností pro komunitní práci Vsetín o.p.s. Akce se zúčastnila i paní Zuzana Pernicová ze společnosti Člověk v tísni, která je koordinátorkou projektu v České republice.
Hlavním cílem bylo prodiskutovat možnosti podpory produktů se známkou Fair Trade jako jedné z možností rozvojové pomoci.
Co je Fair Trade? Fair Trade vytváří pro obyvatele rozvojových zemí příležitosti, které jim umožní vymanit se z chudoby, zajistí důstojné životní podmínky a odmítá dětskou práci.
Konferenci zahájila paní starostka, kterou vystřídal náš pan ředitel, potom promluvila paní Pernicová a pak jsme nastoupili my, žáci.
Všichni jsme byli trochu nervózní, i když jsme byli dobře připraveni. Hovořili jsme o historii projektu na naší škole, o životě dělníků z rozvojových zemí obchodujících systémem Fair Trade a také jsme podali celkový názor na věc našima očima.
Po nás dostala slovo Společnost pro komunitní práci a byl promítnut film o tanzánském družstvu Kagera.
Po přestávce, během které byla možnost ochutnat "Fair Trade" občerstvení, následoval příspěvek pana místostarosty, který ocenil naši práci a podpořil spolu s paní starostkou naši myšlenku o prosazování Fair Trade produktů. Nakonec jsme ve společné diskuzi hledali možnosti města Vsetín při podpoře Fair Trade výrobků.
Konferenci jsme připravovali několik týdnů. Kromě prezentací jsme vytvořili webovou stránku a informační list.
Naše poděkování patří vedení města a všem partnerům, bez nichž by se konference neuskutečnila.

Tereza Kleiblová, Jiří Juřica, 9.A
leden 2011

Férové setkání s panem místostarostou

Žáci vsetínské základní školy v Rokytnici projednávali s panem místostarostou Petrem Kořenkem otázku spolupráce a možnosti podpory výrobků se známkou Fair trade. Chtějí tím pomoci zemědělcům a řemeslníkům v rozvojových zemích.
První schůzka mezi žáky a panem místostarostou se uskutečnila 6. prosince 2010 na Městském úřadě ve Vsetíně a proběhla ve velmi příjemném duchu. Ze strany pana místostarosty byla cítit podpora a ochota členům našeho žákovského týmu porozumět. Představili jsme záměr projektu a vlastní představu o spolupráci s městem, která mohla začít na počátku příštího roku první vsetínskou konferencí o Fair trade.
V minulém roce žáci téma spravedlivého obchodu studovali a připravili si výukové lekce pro své spolužákyi pro děti z partnerských škol. V tomto školním roce je naším úkolem oslovit lidi, kteří nejsou bezprostředně spjati se školou.
Fair trade si žáci zvolili jako jedno z možných témat v rámci mezinárodního projektu Světová škola II, který je zaměřený na globální problémy současného světa a rozvojovou výchovu. V České republice jej koordinuje společnost Člověk v tísni. Zapojeny jsou také školy ze Slovenska, Polska, Rakouska a Malty.

Tereza Kleiblová, 9.A
Bohuslav Sedláček, koordinátor projektu